• Kategorie
  • Szukaj
  • Wełna mineralna szklana i skalna - izolacja cieplna budynków

Wełna mineralna to materiał termoizolacyjny wykorzystywany do ocieplenia dachów, poddaszy i stropów, ścian wewnętrznych, fasad wentylowanych, ścian zewnętrznych, murów warstwowych, do izolacji rur, klimatyzacji i wentylacji przemysłowych.

Izolacja cieplna jest bardzo ważna przy budowie domu. Dzięki dobraniu odpowiednich materiałów izolacyjnych zimą minimalizujemy straty ciepła a latem chronimy budynek przed wysokimi temperaturami. Dodatkowym atutem wełny mineralnej jest jej akustyczność. Wełna jest produktem niepalnym, w klasie niepalności A1 i A2. Została tak wykonana, aby gwarantować odporność na działanie gryzoni i insektów. Zastosowana struktura hydrofobowa chroni wełnę przed gniciem i pleśnią.

Którą wełnę mineralną wybrać? Wełna szklana czy wełna skalna?

Istnieją dwa rodzaje wełn mineralnych do izolacji budynków:

Wełna mineralna szklana - wykonana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wełna elastyczna, najczęściej wybierana wełna do izolacji poddaszy, dachów skośnych, ścianach działowych, nie obciąża dodatkowo konstrukcji

Wełna mineralna skalna - wykonana z bazaltu, dolomitu i żużlu, wyższa gęstość i sztywność, wełna stosowana na dachach płaskich

Różnią się one surowcem oraz sposobem produkcji. Zarówno wełna szklana jak i skalna są ognioodporne, więc możemy zastosować je w murach warstwowych oraz fasadach wentylowanych. Możemy wyróżnić wełny mineralne w postaci rolki bądź płyt izolacyjnych.

Wełna mineralna nie ma właściwości rakotwórczych. Niestety cechuję się niekomfortowym odczuciem podczas montażu - swędzeniem skóry. Mimo braku norm i wytycznych, zalecamy ochronę całego ciała w postaci odzieży ochronnej, rękawic roboczych lub jednorazowych oraz maseczki ochronnej.

Poznaj naszych producentów wełn mineralnych:

ISOVER - Super-Mata Plus, Super-Mata, Profit-Mata, Uni-Mata Plus

KNAUF - Unifit 032, Unifit 033, Unifit 035, Unifit 037, NatuRoll Plus, NaturRoll PRO

ROCKWOOL - Toproll Super, Rockslab Sonic, Frontrock Super, Toprock Premium, Steprock Plus

CLIMOWOOL - KF32, DF35, DF39, DF33, DF37, Board 35, Board 37, Board 39

URSA - Pureone, Amber, Gold, Platinum, Premium, Home, Modulo, Silver, Komfort

Wełna mineralna lambda

Wełna mineralna wybierana jest na podstawie współczynnika przewodzenia ciepła, im niższy współczynnik, tym większa izolacja budynku tzw. lambda. W tym przypadku najmniejszy współczynnik przewodzenia to 0,031 W/mK.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jaka wełna na poddasze?

Obecne przepisy, które obowiązują w Polsce, wymagają izolacji termicznej poddasza. Najlepszym wyborem jest najmniejszy współczynnik przenikania ciepła 0,031 W/mK . Optymalna grubość wełny to 25-30 cm, co za tym idzie, poddasze izolujemy 1 warstwą wełny 20 cm, bądź 2 warstwami o grubości np. 20 i 5 cm.

Ile m2 jest w rolce wełny mineralnej?

Zastanawiasz się ile metrów kwadratowych jest w rolce wełny mineralnej? Niestety nie jest to prosta, jednoznaczna odpowiedź. W zależności od producenta, współczynnika przewodzenia ciepła oraz izolacji akustycznej, mamy różne nawinięcie wełny mineralnej na rolce.

Przygotowaliśmy parę przykładów ile metrów kwadratowych znajdziesz na rolce wełny mineralnej:

Wełna mineralna 50 mm Climowool DF33 ma 10,44 m2, a Knauf Unifit 032 ma 8,40 m2 na rolce.

Wełna mineralna 100 mm Ursa Platinum ma 15 m2, a Isover Super-Mata Plus 0,032 ma 5,4 m2 na rolce.

Wełna mineralna 150 mm zarówno Climowool DF33 i Unifit 033 mają 3,48 m2 nawinięcia na jednej rolce.

Wełna mineralna 200 mm Climowool DF35 ma 3,24 m2 a Isover Super-Mata ma 2,88m2 na jednej rolce.